Teleskoobi valimine

09.09.2019. Nägime Viimsis boliidi

09.09.2019. Nägime Viimsis boliidi

Viibisime planetarist Rauno Pilvikuga Viimsi rannas ja kl. 21.00 paiku nägime väga eredat boliidi Tallinna panoraami kohal suhteliselt aeglaselt Kuu suunas liikumas. Kahjuks jäi seljakotis kaasavõetud fototehnika seekord seljakotti. ( Viljam Takis)

Alljärgneva video salvestas Riia tänavakaamera ja pilt oli üsnagi sarnane, asendades Riia silueti Tallinna omaga. Viimsis tundus boliid olevat veidi paremal ja madalamal Kuu suhtes.

Eile õhtul kella 21 paiku nähti kõikjal üle Eesti ja Põhja-Lätis läbi atmosfääri kihutavat tulekera. Tegemist oli eriti heleda meteoori ehk boliidiga ning pole täiesti välistatud, et midagi sellest ka maapinnale jõudis. All videoklipp Riia linnakaamerast, mille põhjal võib oletada, et kosmosekivi kukkus pigem Läti suunas.Uudis Maalehes (teine video pole ilmselt meteoorist, vaid lennukist): https://m.maaleht.delfi.ee/article.php?id=87386357Tartu Observatooriumi teadur Taavi Tuvikene jäädvustas Lüllemäe observatooriumi ülekogutaevakaameraga boliidi tolmujälje: https://m.delfi.ee/eesti/article.php?id=87387005Lugu Reporteris, kus asja selgitab Tartu Observatooriumi teadur Laurits Leedjärv: https://tv.postimees.ee/6774846/reporter-rahvas-nagi-ohtupimeduses-ule-taevalaotuse-kihutavat-meteoori

Posted by Tõrva Astronoomiaklubi on Teisipäev, 10. September 2019

 

Lüllemäe observatooriumi ületaevakaamera video ööst, mil Eestimaa taevas nähti boliidi. 9. septembri õhtul kell 20.57 nähti mitmel pool Eestis ja Lätis väga heledat meteoori ehk boliidi. Tartu ja Lüllemäe observatooriumide kogutaevakaamaerad kahjuks boliidi ega selle jälge ei jäädvustanud, küll aga võib vaadata juuresolevalt videolt, millisena paistis öötaevas Lüllemäel. Videopildil on põhjasuund ülal, lõuna all, ida vasakul ja lääs paremal. Näha on tähistaeva pöörlemist, heledat Kuud madalal lõunataevas, vähemalt kolme tavalist meteoori (kellaaegadel 22.36, 00.01 ja 03.15) ning rahvusvahelise kosmosejaama ülelendu kell 04.13-04.15. Delfis ilmunud uudisloole antud seletus oli paraku ennatlik, sest oletatav boliidi jälg osutus lähemal uurimisel lennukijäljeks. ( Taavi Tuvikene)

Lüllemäe taevas 09.09.2019

Video ööst, mil Eestimaa taevas nähti boliidi. 9. septembri õhtul kell 20.57 nähti mitmel pool Eestis ja Lätis väga heledat meteoori ehk boliidi. Tartu ja Lüllemäe observatooriumide kogutaevakaamaerad kahjuks boliidi ega selle jälge ei jäädvustanud, küll aga võib vaadata juuresolevalt videolt, millisena paistis öötaevas Lüllemäel. Videopildil on põhjasuund ülal, lõuna all, ida vasakul ja lääs paremal. Näha on tähistaeva pöörlemist, heledat Kuud madalal lõunataevas, vähemalt kolme tavalist meteoori (kellaaegadel 22.36, 00.01 ja 03.15) ning rahvusvahelise kosmosejaama ülelendu kell 04.13-04.15. Delfis ilmunud uudisloole antud seletus oli paraku ennatlik, sest oletatav boliidi jälg osutus lähemal uurimisel lennukijäljeks.

Posted by Lüllemäe observatoorium on Teisipäev, 10. September 2019

 

Jaga seda lehte

Ostukorv

0

Your Cart